ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​នៅ​កូរ៉េខាងត្បូង​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្លាហាន​ប្តឹង​ទាមទារ​កោះគជ់​ទៅ​តុលាការ​អន្តរជាតិ
ទិដ្ឋភាពពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​​នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​​ប្រមូល​ផ្តុំគ្នា​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ នា​ទីក្រុង​សេអ៊ូល (Seoul) នៅ​ថ្ងៃទី២ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥។
រូប៖ ផ្ដល់ឱ្យ
ប្រជា​ពលរដ្ឋខ្មែរ​ធ្វើការ និង​រស់នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េខាងត្បូង​ជាង ១ពាន់​នាក់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២ ខែ​មីនា បាន​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បញ្ឈប់​យន្តការ​ចរចា​ទ្វេភាគី​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ ហើយ​ប្តឹង​ករណី​កោះគជ់​ទៅ​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ (ICJ)។ អ្នកឃ្លាំមើល​យល់​ថា រដ្ឋាភិបាល​គួរ​ស្តាប់​សំឡេង​ពលរដ្ឋ។
ប្រជា​ពលរដ្ឋខ្មែរ​នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េខាងត្បូង​(South Korea) រាប់រយ​នាក់​មក​ពី​ទី​ជិត​ឆ្ងាយ​បាន​ប្រមូល​ផ្តុំគ្នា​តវ៉ា ទាមទារ​ចំណែក​កម្ពុជា​នៅ​លើ​កោះគជ់។ អ្នក​ចូលរួម​បាតុកម្ម​បាន​លើក​បដា វាយ​ស្គរ និង​ស្រែក​កងរំពង​ពេញ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​ជុងកាក់ (Jonggak) កណ្តាល​ទីក្រុង​សេអ៊ូល (Seoul) ដោយ​រិះគន់​ថា លោក ហ៊ុន សែន និង​លោក ម៉ាណែត ជា​មេដឹកនាំ​អសមត្ថភាព​ចំពោះ​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​បូរណភាព​ទឹក​ដី​ជាមួយ​បរទេស។ ពួកគាត់​ស្នើ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ងាក​មក​ស្តាប់​សំឡេង​ពលរដ្ឋខ្មែរ ដោយ​ប្តឹង​ករណី​កោះគជ់​ទៅ​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ។
សម្រែក​តវ៉ា៖ «ក្រោកឈរ​ទាមទារ កោះគជ់! កោះខ្មែរ ក្រោកឈរ​ទាមទារ កោះគជ់ កោះខ្មែរ! ជយោ វីរបាតុករ​ខ្មែរ​នៅ​កូរ៉េ»។
អ្នកចូលរួមលើក​ដៃ​សម្រេច បង្កើត​''ក្រុម​ប្រឹក្សាជាតិ​ដើម្បី​បង្រួបបង្រួម​កម្ពុជា''
ទន្ទឹម​នឹង​ការ​តវ៉ា​នេះ ក្រុម​បាតុករ​បាន​ជួបជុំ​ធ្វើ​សមាជ​ស្ដីពី​ដំណោះស្រាយ បញ្ហា​កម្ពុជា ដោយ​មាន​ការចូលរួម​ពី​តំណាង​សមាគម​ខ្មែរ​នានា​នៅ​កូរ៉េខាងត្បូង ចលនា​ខ្មែរ​ដើម្បី​ប្រជាធិបតេយ្យ សកម្មជន និង​អ្នក​តាមដាន​នយោបាយ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស ដូចជា​នៅ​អាមេរិក និង​ហ្វាំងឡង់​ជាដើម។ អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​បាន​លើក​ដៃ​សម្រេច បង្កើត​''ក្រុម​ប្រឹក្សាជាតិ​ដើម្បី​បង្រួបបង្រួម​កម្ពុជា'' ក្នុង​គោលបំណង​តស៊ូ​មតិ​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ត្រកូល​ហ៊ុន​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាតិ​ធំៗ​ ដូចជា​បញ្ហា​បូរណភាពទឹកដី អយុត្តិធម៌​សង្គម បញ្ហា​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស និង​បញ្ហា​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ជាដើម។
សម្រែក​តវ៉ា៖ «តើ​ខ្មែរយើង​នៅ​ស្ងៀម​ទេ! អត់​ទេ! អ្នកណា​សម្លាប់​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា! លោក ហ៊ុន សែន!»។
ប្រធាន​ចលនា​ខ្មែរ​ដើម្បី​ប្រជាធិបតេយ្យ​អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ ថ្លែង​ទៅកាន់​អ្នកចូលរួម​ថា លោកស្រី​ចង់​ឃើញ​កម្ពុជា​មាន​ប្រជាធិតបេយ្យ សេរីភាព សន្តិភាព​ពិតប្រាក​សម្រាប់​ពលរដ្ឋខ្មែរ​ទាំងអស់គ្នា។ អ្នកស្រី​ជឿ​ថា សំឡេង​របស់​ពលរដ្ឋខ្មែរ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​នឹង​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​ដំណោះស្រាយ​សម្រាប់​កម្ពុជា ខណៈ ពលរដ្ឋខ្មែរ​នៅក្នុង​ស្រុក​រស់​នៅ​រង​ភាព​អយុត្តិធម៌ គ្មាន​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ក្រោមអំណាច​ដឹកនាំ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន រហូត​ដល់​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត មកទល់​បច្ចុប្បន្ន។
អ្នកស្រី មូរ សុខហួរ៖ «យើង​យក​សំឡេង​យុវជន​ខ្មែរ កម្មករ ពលករ កសិករ មន្រ្តី​រាជការ​ជា​ធំ!​ ពិត​ឬ​​មិន​ពិត? ពិត​មែន​ហើយ! កុំ​បោកប្រាស់​ថា​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​សេរីភាព កុំ​បោកប្រាស់​ឱ្យ​សោះ​ថា នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​សន្តិភាព កុំ​បោក​ប្រាស់​ឱ្យ​សោះ មែន​ទេ​បងប្អូន? ជយោ លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា!»។
ប្រទស​គេបើកតវ៉ា​សេរី ​ឯខ្មែរតែងធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ
ខុសពី​អាជ្ញាធរ​ខ្មែរ​ដែល​តែងតែ​បំបែក ឬ​បង្ក្រាប​ទៅលើ​ការ​ប្រមូល​​​ផ្តុំ​ទាមទារ​យុត្តិធម៌​របស់​ពលរដ្ឋ អាជ្ញាធរ​កូរ៉េខាងត្បូង​បាន​ជួយ​ការពារ​សន្តិសុខ​ទៅ​ទីតាំង​បាតុកម្ម ព្រមទាំង​ជួយ​សម្រួល​ចរាចរណ៍​ដល់​ក្រុម​បាតុករ​ខ្មែរ​ដែល​ហែ​ក្បូន​លើ​ដង​វិថី​នៅកណ្តាល​ក្រុង​សេអ៊ូល​ឱ្យ​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​រលូន។
ស្ថិត​ក្នុង​ចំណោម​បាតុករ​ដែល​ចូលរួម​បាតុកម្ម លោកស្រី ស យូណា និយាយ​ថា មូលហេតុ​ដែល​លោកស្រី​ចូលរួម​ធ្វើ​បាតុកម្ម​នេះ ដោយសារ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​មិន​បាន​បង្ហាញ​ជំហរ​ជាក់លាក់​ក្នុង​ការ​ទាមទារ​ចំណែក​កម្ពុជា​នៅ​លើ​កោះ​គជ់ តាម​យន្តការ​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ ហើយ​លោកស្រី​ចូលរួម​បាតុកម្ម​ប្រឆាំង​នឹង​មេដឹកនាំ​ក្រុងភ្នំពេញ​ដែល​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស និង​បំផ្លាញ​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ធ្វើបាប​ពលរដ្ឋខ្មែរ​នៅ​ក្នុង​ស្រុក​ឱ្យ​រស់នៅ​រង​ទុក្ខ​វេទនា គ្មាន​សិទ្ធិ​សេរីភាព។ លោកស្រី​រួម​ជាមួយ​ពលរដ្ឋខ្មែរ​នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​ប្ដេជ្ញា​តស៊ូ​ការពារ​ទឹកដី​ខ្មែរ​ឱ្យ​បាន​គង់វង្ស​សម្រាប់​ខ្មែរ​ជំនាន់​ក្រោយ។
លោកស្រី ស យូណា៖ «នាង​ខ្ញុំ​មិន​ខ្លាច នាងខ្ញុំ​ក្លាហាន នាងខ្ញុំ​ពុះពារ ទោះបីជា​មាន​ការ​គំរាមកំហែង​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ ក៏​នាងខ្ញុំ​នៅតែ​តស៊ូ​ជួយ​ប្រទេសជាតិ​របស់​យើង​ឱ្យ​មាន​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ពិតប្រាកដ»។
ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​ទាំង​នៅ​ក្នុងស្រុក និង​នៅ​ក្រៅស្រុក​ប្រមូល​ផ្តុំគ្នា​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ក្រុងភ្នំពេញ ប្តឹង​រឿង​កោះគជ់​ទៅ​តុលាការ​អន្តរជាតិ​ជាបន្តបន្ទាប់​មក​នេះ បន្ទាប់ពី​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង​ឪពុក​របស់​លោក​ដែល​ជា​មេ​បក្ស​កាន់អំណាច និង​ជា​ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា លោក ហ៊ុន សែន មិន​បាន​បង្ហាញ​ជំហរ​ច្បាស់លាស់​ក្នុង​ការ​ទាមទារ​សិទ្ធិ​គ្រប់គ្រង​កោះគជ់។
អ្នក​ជំនាញ​ច្បាប់ និង​អភិបាល​កិច្ច​បែប​ប្រជាធិបតេយ្យ លោក វ៉ន ចាន់ឡូត ដែល​ចូលរួម​បាតុកម្ម​តាម​បណ្តាញ​សង្គម​ថ្លែង​ទៅកាន់​អ្នកចូលរួម​ដែរ​ថា បើ​តាម​សន្ធិសញ្ញា​បារាំង-សៀម ឆ្នាំ១៩០៧ និង​សាក្សី​ជា​ច្រើន​ទៀត​បាន​បញ្ជាក់​ច្បាស់​ថា កម្ពុជា​មាន​អធិបតេយ្យ​នៅ​លើ​កោះគជ់ និង​ដែនសមុទ្រ​នៅ​ជុំវិញ​កោះ​នោះ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា បច្ចុប្បន្ន​ថៃ​កំពុង​គ្រប់គ្រង​​នៅ​លើ​កោះគជ់​រួច​ជា​ស្រេច​ហើយ ដូច្នេះ​យន្តការ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​កំពុង​ចរចា​ទ្វេភាគី​ជាមួយ​ថៃ​នឹង​មិន​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ឡើយ។ លោក វ៉ន ចាន់ឡូត ផ្តល់​យោបល់​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ត្រូវ​បង្ហាញ​ភាព​ក្លាហាន​យក​ករណី​កោះ​គជ់​ប្តឹង​ទៅ​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​យុត្តិធម៌​ដោយ​សន្តិវិធី។
លោក វ៉ន ចាន់ឡូត៖ «ការ​បន្ត​ចរចា​ដូច​សព្វថ្ងៃ​វា​ជា​រឿង​ឆោត​ល្ងង់ ពីព្រោះ​ថៃ​បាន​គ្រប់គ្រង​ទៅលើ​កោះ​នេះ​រួច​ទៅ​ហើយ ដូច្នេះ​មាន​តែ​យន្តការ​អន្តរជាតិ​តែប៉ុណ្ណោះ​ទើប​ខ្មែរ​យើង​អាច​ធានា​បាន​នូវ​យុត្តិធម៌ និង​ជ័យជំនះ កត្តា​នេះ​ហើយ​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​យើង​ទាំងអស់គ្នា​ជួបជុំ​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ»។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​ទាក់ទង​ប្រធាន​អង្គភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋាភិបាល​លោក ប៉ែន បូណា ដើម្បី​សាកសួរ​ជុំវិញ​រឿង​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី០២ ខែ​មីនា។
កន្លងទៅ​ទាំង​លោក​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង​ឪពុក​របស់​លោក គឺលោក ហ៊ុន សែន តែងតែ​អះអាង​ប្រាប់​ពលរដ្ឋ​ថា​កម្ពុជា​បន្ត​ចរចា​ព្រំដែន​សមុទ្រ​ជាមួយ​ថៃ ប៉ុន្តែ​មេដឹកនាំ​ទាំង​ឪពុក​និង​កូន​មិន​បាន​បញ្ជាក់​ជំហរ​ទាមទារ​ចំណែក​កោះ​គជ់​ជា​របស់​កម្ពុជា​ទេ។ លោ ហ៊ុន ម៉ាណែត ធ្លាប់​អះអាង​ថា រដ្ឋាភិបាល​របស់​លោក​រក្សា​ភាព​ស្ងៀមស្ងាត់​ក្នុង​រឿង​នេះ គឺ​ជា​ភាព​ចាស់ទុំ​ផ្នែក​នយោបាយ និង​ថា រដ្ឋាភិបាល​ប្រកាន់​គោលការណ៍​«មិន​យក​ភ្លើង​ចូល​ផ្ទះ»។ ជំហរ​មិន​ច្បាស់លាស់​បែបនេះ គឺ​ខុស​ពី​មេដឹកនាំ​ថៃ​ដែល​បាន​ប្រកាស​ច្បាស់ៗ​ថា​កោះគជ់​ជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​ថៃ។
ប្រជា​ពលរដ្ឋខ្មែរ និង​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​ថា យន្តការ​ចរចា​តាមរយៈ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​ឆ្នាំ២០០១ រវាង​រដ្ឋាភិបាល​ត្រកូល​ហ៊ុន ជាមួយ​ត្រកូល​ស៊ីណាវ៉ាត់​កំពុង​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​បាត់​ទឹកដី ជាពិសេស​ចំណែក​កម្ពុជា​នៅ​លើ​កោះ​គជ់។  ពលរដ្ឋខ្មែរ​គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន​ប្ដេជ្ញាចិត្ត​ចេញ​តស៊ូ​មតិ រហូត​រដ្ឋាភិបាល​ត្រកូល​ហ៊ុន ដាក់​សំណុំរឿង​កោះគជ់ និង​បញ្ហា​ទឹកដី​នៅ​តាម​បន្ទាត់​​ព្រំដែន​ប្តឹង​ទៅ​តុលាការ​អន្តរជាតិ​ឱ្យ​កាត់សេចក្ដី ដើម្បី​ការពារ​បូរណភាពទឹកដី​របស់​កម្ពុជា។ លើស​ពីនេះ ក្រុម​បាតុករ​ទាមទារ​ឱ្យ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ចុះចេញ​ពី​តំណែង​​នាយករដ្ឋមន្រ្តី បើសិន​ជា​លោក​អសមត្ថភាព​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទាំងនោះ៕
1 comment:
Anonymous said...
Thank You Khmer patriots in Korea for your dedication, your devotion, and your sacrifice to save our motherland.
It is too bad that Cambodia's leader was installed by Vietnam and he has been ceding land and maritime to Vietnam and Thailand in exchange for his power. The so-called peace through appeasement (giving land and ocean to Vietnam and Thailand) must be stopped. So this "Thank You peace" is a fake one. This Khmer leader Hun Sen is undeniably a Khmer traitor whereas Khmer patriots in Korea are our Khmer heroes.