ប្រធាន​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី លោក ហ៊ុន សែន ដឹកនាំ​យុទ្ធនាការ​ឃោសនា​រក​សំឡេង​ឆ្នោត​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២ ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ​២០១៧។
RFA/Tep Sony
គណបក្ស​កាន់​អំណាច និង​គណបក្ស​ប្រឆាំង ប្រកាស​ទទួល​ជ័យជម្នះ​ពី​ការ​បោះឆ្នោត​ឃុំ-សង្កាត់​ឆ្នាំ​២០១៧ រៀងៗ​ខ្លួន ទោះ​បី​លទ្ធផល​បោះឆ្នោត​ផ្លូវការ​នៅ​មិន​ទាន់​បាន​ប្រកាស​នៅ​ឡើយ​ក្តី។ តាម​ការ​អះអាង​របស់​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​បង្ហាញ​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បាន​របូត​អាសនៈ​គ្រប់គ្រង​ឃុំ-សង្កាត់​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​អស់​ជាង ៤០០​ឃុំ-សង្កាត់​ទៅ​គណបក្ស​ប្រឆាំង។ អ្នក​វិភាគ​គោល​នយោបាយ​យល់​ថា ដើម្បី​ចៀសវាង​នូវ​មហន្តរាយ​នៃ​ការ​ចាញ់​ឆ្នោត​នា​អាណត្តិ​ឆ្នាំ​២០១៨ ខាង​មុខ​នេះ គណបក្ស​នេះ​គួរ​ពិចារណា​ដាក់​បេក្ខភាព​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី​ក្រៅ​ពី​លោក ហ៊ុន សែន។
នេះ​មិន​មែន​ជា​រឿង​ប្លែក​នោះ​ទេ ដែល​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា បាត់បង់​សំឡេង​គាំទ្រ និង​ធ្លាក់​ស្រុត​ចុះ​នូវ​ប្រជាប្រិយភាព​ជា​គំហុក​យ៉ាង​ដូច្នេះ បើ​ទោះ​បី​ជា​លោក ហ៊ុន សែន បាន​ព្យាយាម​ប្រើ​វោហារសាស្ត្រ​អំពី​សង្គ្រាម និង​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ចាប់​ចង​ក្រុម​អ្នក​រិះគន់​ប្រឆាំង​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ឥត​ឈប់ឈរ​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ។
នៅ​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ​ឆ្នាំ​២០១៣ កន្លង​ទៅ គណបក្ស​កាន់​អំណាច​បាន​បាត់បង់​អាសនៈ​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋសភា​រហូត​ដល់​ទៅ ២២​អាសនៈ ពី ៩០​អាសនៈ​ក្នុង​អាណត្តិ​ទី​៤ មក​នៅ​ត្រឹម​តែ​ចំនួន ៦៨​អាសនៈ​ក្នុង​អាណត្តិ​ទី​៥ នេះ។
បួន​ឆ្នាំ​ក្រោយ​មក នៅ​ពេល​លោក ហ៊ុន សែន មាន​ឱកាស​ធ្វើ​ជា​ប្រធាន​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​ដើម្បី​ស្ដារ​ប្រជាប្រិយភាព​របស់​ខ្លួន​ឡើង​វិញ​នោះ លោក ហ៊ុន សែន បាន​បន្ត​ធ្វើ​ឲ្យ​គណបក្ស​របស់​លោក​បាត់បង់​អាសនៈ​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង ៤០០​ឃុំ-សង្កាត់ ដែល​កាល​ពី​អាណត្តិ​ទី​៣ កន្លង​ទៅ គណបក្ស​នេះ​គ្រប់គ្រង​ដល់​ទៅ ១.៥៩២​ឃុំ-សង្កាត់​ក្នុង​ចំណោម​ឃុំ-សង្កាត់​សរុប​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​នា​ពេល​នោះ​ចំនួន ១.៦៣៣​ឃុំ-សង្កាត់។ ពោល គឺ​មក​នៅ​ត្រឹម​តែ​ចំនួន​ប្រមាណ ១.១៦៣​ឃុំ-សង្កាត់​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៧ នេះ ក្នុង​ចំណោម​ឃុំ-សង្កាត់​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​សរុប​ចំនួន ១.៦៤៦។ បើ​ផ្អែក​តាម​លទ្ធផល​បណ្ដោះអាសន្ន​នៃ​ការ​បោះឆ្នោត​ឃុំ-សង្កាត់​ឆ្នាំ​២០១៧ នេះ សំឡេង​ឆ្នោត​គាំទ្រ​របស់​គណបក្ស​លោក​បាន​ធ្លាក់​ចុះ​ពី​ជិត ៦២% ក្នុង​អាណត្តិ​ទី​៣ មក​នៅ​ត្រឹម​ក្រោម ៥១% ក្នុង​អាណត្តិ​ឃុំ-សង្កាត់​ទី​៤ នេះ។
ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត បើ​ទោះ​បី​ជា​បក្ស​របស់​លោក​រង​នូវ​ការ​បាត់បង់​អំណាច​គ្រប់គ្រង ដែល​ខ្លួន​ធ្លាប់​បាន​កាន់​កាប់​ផ្ទួនៗ​ម្តង​ជា​ពីរ​ដង​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ក៏ដោយ លោក ហ៊ុន សែន កាល​ពី​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ទី​៥ ខែ​មិថុនា កន្លង​ទៅ​នេះ មិន​បាន​ទទួល​ស្គាល់​ថា គណបក្ស​របស់​លោក​បាន​បាត់បង់​អាសនៈ​ដែល​ខ្លួន​ធ្លាប់​គ្រប់គ្រង ឬ​ចាញ់​នេះ​ឡើយ។ លោក​បែរ​ជា​និយាយ​បន្លប់​ចិត្ត​ខ្លួន​ឯង​នៅ​លើ​ទំព័រ​ហ្វេសប៊ុក (facebook) របស់​លោក​ថា «យប់​មិញ​មាន​មនុស្ស​មួយ​ចំនួន​ចេញ​មក​អះអាង​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន ចាញ់​ឆ្នោត។ នេះ​ពិត​ជា​មនុស្ស​ស្គាល់​ត្រឹម​ដើមឈើ និង​មិន​ស្គាល់​ព្រៃ​ទាំងមូល​មែន»។
អ្នក​វិភាគ​គោល​នយោបាយ​លើក​ឡើង​ថា ការ​ធ្លាក់​ចុះ​ការ​គាំទ្រ​របស់​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​នេះ គួរ​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​មេ​ដឹកនាំ​បក្ស​នេះ​ដឹង​ខ្លួន ហើយ​ពិចារណា​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​គណបក្ស។
សាស្ត្រាចារ្យ​ផ្នែក​កិច្ចការ​ការទូត និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ នៅ​មហាវិទ្យាល័យ អុកស៊ីឌែនថល (Occidental College) នៅ​ទីក្រុង​ឡូសអែនជឺឡេស (Los Angeles) លោក​បណ្ឌិត អៀ សុផល យល់​ឃើញ​ថា គេ​ពុំ​ចាំបាច់​សួរ​នាំ​ច្រើន​អំពី​ថា លទ្ធផល​ការ​បោះឆ្នោត​ឃុំ-សង្កាត់​នេះ​ជា​សញ្ញា​ព្រមាន​មួយ​ចំពោះ​ការ​គ្រប់គ្រង​អំណាច​របស់​លោក ហ៊ុន សែន នោះ​ឡើយ។ លោក​បាន​ថ្លែង​ប្រាប់​អាស៊ីសេរី តាម​សារ​អេឡិចត្រូនិក​ថា «គណបក្ស​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ធ្លាក់​ចុះ​សំឡេង​ឆ្នោត​ពី​ជិត ៦២% មក​នៅ​ត្រឹម ៥១%។ ពោល​គឺ​ធ្លាក់​ចុះ ១១% ឯណោះ។ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ដទៃ​ទៀត ការ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​យ៉ាង​ដូច្នេះ អាច​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​គណបក្ស​ត្រូវ​ពិចារណា​មើល​ឡើង​វិញ​អំពី​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​ខ្លួន ឬ​ក៏​ប្រហែល​ជា​ឈាន​ទៅ​ដល់​ការ​ពិចារណា​ឡើង​វិញ​អំពី​ជម្រើស​នៃ​ការ​ដាក់​បេក្ខភាព​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី​ផង ដើម្បី​បញ្ចៀស​នូវ​មហន្តរាយ​ណា​មួយ​មក​លើ​បក្ស​នៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ»។ លោក​បន្ត​ថា ជា​ការ​ប្រពៃ​ដែល​បុគ្គល​ដឹកនាំ​ឲ្យ​ចាញ់​ឆ្នោត​ក្នុង​បក្ស​រូប​នោះ គួរ​តែ​ចូល​និវត្តន៍​ឲ្យ​ហើយ ខណៈ​ពេល​ដែល​ខ្លួន​កំពុង​កាន់​តំណែង​កំពូល ចៀស​ជាង​នៅ​ពេល​ដែល​ខ្លួន​ត្រូវ​បាន​គេ​បង្ខំ​ឲ្យ​ចុះ​ចេញ​ពី​តំណែង​នោះ។
លោក​សាស្ត្រាចារ្យ​បណ្ឌិត អៀ សុផល បន្ត​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដែល​ជា​ការ​ច្របាច់​បញ្ចូល​គ្នា​រវាង​គណបក្ស សម រង្ស៊ី និង​គណបក្ស​សិទ្ធិ​មនុស្ស បាន​កើន​ឡើង​សន្លឹកឆ្នោត​ពី​ចំនួន​បូក​ចូល​គ្នា​ជិត ៣១% ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១២ រហូត​ដល់​ទៅ​ចំនួន ៤៦% ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៧ នេះ ពោល​គឺ​កើន​ឡើង​រហូត​ដល់​ទៅ ១៥% ឯណោះ។ លោក​ថា «គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​បាន​ប្រសើរ​ជាង​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១២ តាម​រយៈ​លទ្ធផល​នេះ។ មែនទែន​ទៅ បើ​និយាយ​ពី​ចំនួន​មេ​ឃុំ ឬ​ចៅ​សង្កាត់​វិញ គណបក្ស​នេះ​ទទួល​បាន​អាសនៈ​កើន​ឡើង​រហូត​ដល់​ទៅ ១២​ដង ពោល​គឺ​ពី ៤០ ទៅ ៤៨០​អាសនៈ ដែល​នេះ​គឺ​ជា​ចំនួន​ដ៏​ច្រើន​មែនទែន»។
មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន បាន​ថ្លែង​ការពារ​ការ​បាត់បង់​អាសនៈ​នេះ​ថា គណបក្ស​របស់​លោក​មិន​យក​សមរភូមិ​ណា​មួយ​មក​និយាយ​ទេ តែ​យក​សង្គ្រាម​ទាំងមូល​មក​និយាយ​ម្តង។ លោក​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ទទួល​បាន ៣​លាន ៥​សែន​សំឡេង ត្រូវ​ជាជាង ៥១% ហើយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ទទួល​បាន​តែ ៣​លាន​សំឡេង​គត់​ទេ។ ពោល​គឺ​ខុស​គ្នា​ដល់​ទៅ ៥​សែន​សំឡេង។ បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​ការ​បោះឆ្នោត​ឆ្នាំ​២០១៣ គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លើស​សំឡេង​ចំនួន ៣​សែន​សំឡេង។ ដោយឡែក​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លើស​ឆ្នាំ​២០១៣ ដែល​ជា​ឆ្នាំ​កំពូល​របស់​ខ្លួន​តែ ៩​ម៉ឺន​សំឡេង​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក​ថា នេះ​សបញ្ជាក់​ឲ្យ​ឃើញ​ថា សន្ទុះ​នៃ​ការ​គាំទ្រ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​មក​លើ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា នៅ​មិន​ទាន់​ខ្សោយ​នៅ​ឡើយ​ទេ៖ «ទោះ​បី​ថា​វា​បាត់បង់​នូវ​មេ​ឃុំ​មួយ​ចំនួន​ក៏​ពិត​មែន ក៏ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​យល់​ថា នេះ​គឺ​អាស្រ័យ​លើ​ការ​យល់​ឃើញ​របស់​បង​ប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន​ឃុំ-សង្កាត់​នានា​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​ហ្នឹង។ ម្យ៉ាង​ទៀត​បើ​យើង​និយាយ​ដោយ​សាមញ្ញ​ទៅ គឺ​ថា​ជា​ឱកាស​ល្អ​ហើយ ដែល​បង​ប្អូន​ហ្នឹង​សាកល្បង​អ្នក​ថ្មី ពីព្រោះ​អ្នក​ចាស់​ហ្នឹង​សាម​សែសិប​ឆ្នាំ​ហើយ វា​ជូរ​វា​ជ្រេញ​ហើយ​ក្នុង​ចិត្ត​នោះ ទោះ​បី​ខំ​បម្រើ ខំ​យក​ចិត្ត​យក​ថ្លើម​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ វា​នៅ​តែ​ទាស់​ដែរ។ ដូចជា​កូន​ដែល​នៅ​បម្រើ​អាចម៍​នោម​ឪពុក​ម្ដាយ​រាប់​សិប​ឆ្នាំ​ហើយ​ហ្នឹង វា​មាន​ទាស់​តិច​ទាស់​ច្រើន ក៏ប៉ុន្តែ​ថា​ឲ្យ​ខុស​ធ្ងន់ធ្ងរ​នោះ វា​មិន​ខុស​ទេ។ ក៏ប៉ុន្តែ​បើ​កូន​មក​ពី​ចម្ងាយ​ហ្នឹង​មួយ​ឆ្នាំ យួរ​តែ​ក្រូច​មួយ​ឡូត៍​មក លុយ​តែ ២០​ដុល្លារ​មក​ហ្នឹង គឺ​ថា​កូន​ហ្នឹង​ល្អ​ណាស់។ តែ​ឥឡូវ​នេះ យើង​នឹង​បាន​សាកល្បង​ហើយ។ ឃុំ​ចំនួន ៤៨០​ឃុំ​ប្លាយ​ហ្នឹង គឺ​ថា​បង​ប្អូន​នឹង​បាន​សាកល្បង ថា​តើ​ភ្លក់​អំបិល​ជាមួយ​នឹង​អ្នក​ថ្មី និង​អ្នក​ចាស់​ហ្នឹង យើង​ប្រៀបធៀប​មើល​ថា​តើ​វា​ខុស​គ្នា​យ៉ាង​ម៉េច?»។
ផ្ទុយ​ពី​ការ​លើក​ឡើង​ខាង​លើ​នេះ លោក​សាស្ត្រាចារ្យ​បណ្ឌិត អៀ សុផល បញ្ជាក់​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ឈ្នះ​ការ​បោះឆ្នោត​ឃុំ-សង្កាត់​លើក​នេះ បើ​ទោះ​បី​ជា​មាន​ការ​បំភិត​បំភ័យ គំរាម​កំហែង និង​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​មួយ​ចំនួន​នៃ​ដំណើរការ​បោះឆ្នោត​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ។ លោក​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ស្ទើរ​តែ​ពុំ​អាច​ឈ្នះ​សំឡេង «ភាគច្រើន» បាន។ លោក​បន្ត​ថា «វា​ច្បាស់​ណាស់​សម្រាប់​ខ្ញុំ គឺ​ថា​បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០១២ គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ហួស​ពី​ការ​រំពឹង​ទុក។ គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ឈ្នះ​ឆ្នោត បើ​ទោះ​បី​ជា​មាន​ការ​រឹតត្បិត​អ្នក​បោះឆ្នោត​ដែល​ជា​កម្មករ​កម្មការិនី​រោងចក្រ​កាត់ដេរ និង​ព្រះសង្ឃ​មិន​ឲ្យ​ចូលរួម​បោះឆ្នោត​បាន»។
ឆ្លើយតប​នឹង​សំណួរ​ដែល​ចោទ​សួរ​ថា តើ​តំណែង​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ដណ្ដើម​យក​បាន​ដែរ​ឬ​ទេ​ដោយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ​ឆ្នាំ​២០១៨ ខាង​មុខ​នេះ លោក​សាស្ត្រាចារ្យ​បណ្ឌិត អៀ សុផល ថ្លែង​ដោយ​ពុំ​មាន​ការ​អល់អែក​ថា «ប្រាកដ​ណាស់ ប្រសិន​បើ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មិន​ត្រូវ​បាន​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​រំលាយ​ចោល​នៅ​មុន​ពេល​បោះឆ្នោត​នោះ»៕