លោក ស ខេង ថា​ការ​រំលាយ​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ដើម្បី​បញ្ចៀស​ការ​បង្ហូរ​ឈាម
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ លោក ស ខេង ពេល​ចូល​រួម​ពិធី​បុណ្យ​សព​លោក សុខ អាន កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០១៧។
RFA
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ លោក ស ខេង ពន្យល់​ឡើង​វិញ​ថា ការ​សម្រេច​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ គឺ​ជា​វិធានការ​ត្រឹមត្រូវ​ដើម្បី​បញ្ចៀស​ការ​បង្ហូរ​ឈាម​គ្នា។ រី​ឯ​គណបក្ស​ប្រឆាំង និង​អ្នក​វិភាគ​យល់​ថា ការ​លើក​ឡើង​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ដូច្នេះ គឺ​គ្រាន់​តែ​ជា​ការ​ឃោសនា​ការពារ​ខ្លួន​ឯង​ប៉ុណ្ណោះ។
​ក្រោយ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ យ៉ាង​តក់ក្រហល់​ដែល​បណ្ដាល​ឲ្យ​មាន​ការ​រិះគន់​ពី​គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន​នោះ ថ្នាក់ដឹកនាំ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា បាន​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ដើរ​បកស្រាយ​ជា​បន្តបន្ទាប់​អំពី​មូលហេតុ​រំលាយ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ដើម្បី​ទាក់ទាញ​យក​អ្នក​គាំទ្រ​មក​វិញ។
ក្នុង​ពិធី​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​មន្ត្រី​នគរបាល​ចូលនិវត្តន៍​ជិត ៦០០​នាក់ កាល​ពី​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី​៥ ខែ​មករា នា​ខេត្ត​បាត់ដំបង រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ លោក ស ខេង អះអាង​ថា ការ​រំលាយ និង​ទប់ស្កាត់​ផែនការ​បដិវត្តន៍​ពណ៌​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នោះ បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​កម្ពុជា គេច​ផុត​ពី​ការ​បង្ហូរ​ឈាម​គ្នា​ជា​ថ្មី និង​ផុត​ពី​គ្រោះថ្នាក់​នា​គ្រា​កន្លង​មក។
លោក​ពន្យល់​ថា ប្រសិនបើ​បក្ស​ប្រឆាំង​ផ្ដួល​រំលំ​រដ្ឋ​អំណាច​តាម​រយៈ​បដិវត្តន៍​ពណ៌​នោះ​ ​គឺ​មិន​អាច​មាន​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ធ្វើ​ឲ្យ​ផ្ទៃក្នុង​ជាតិ​កម្ពុជា បែកបាក់ ហើយ​កើត​ទៅ​ជា​សង្គ្រាម ជា​ក្រុម ជា​បក្ខ​ជា​ពួក។ លោក​បន្ថែម​ថា យោធា​នឹង​អាច​ចាត់តាំង​នយោបាយ​ដោយ​ឡែកៗ​ពី​គ្នា ដែល​ក្រុម​ម្ខាងៗ សុទ្ធ​តែ​មាន​យោធា​គាំទ្រ ដូច្នេះ​ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​បង្ការ​ទុក​ជា​មុន​កុំ​ឲ្យ​ស្ថានការណ៍​បែប​នេះ​កើត​ឡើង ពោល​គឺ​ត្រូវ​តែ​ដោះស្រាយ​ពី​ឥឡូវ​ដើម្បី​បញ្ចៀស​ការ​បង្ហូរ​ឈាម។
​ឆ្លើយ​តប​ចំពោះ​បញ្ហា​នេះ មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក សុន ឆ័យ ច្រាន​ចោល​ចំពោះ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ ហើយ​លោក​មាន​ជំនឿ​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​នឹង​មិន​យល់​ស្រប​តាម​ការ​ពន្យល់​របស់​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​របស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​នេះ​ទេ។ លោក​បន្ថែម​ថា ការ​និយាយ​បែប​នោះ គឺ​ផ្ទុយ​ពី​ការពិត និង​ជា​បំភិតបំភ័យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប៉ុណ្ណោះ៖ «ខ្ញុំ​មិន​ដឹង​ជា​មាន​កម្មវិធី​អី​ដើម្បី​ពន្យល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទេ ក៏ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​លោក​ដឹង​ច្បាស់​ណាស់​ថា ការ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាត គឺ​ជា​អំពើ​ខុស​ច្បាប់ ខុស​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ និង​ផ្ទុយ​ពី​ឆន្ទៈ​ប្រជាពលរដ្ឋ។ ខ្ញុំ​មិន​ដឹង​ថា គេ​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​អី​ដើម្បី​ពន្យល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អោយ​បាត់​ការ​ងឿង​ឆ្ងល់ បាត់​ការ​ខឹងសម្បា​ចំពោះ​ការ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​នោះ​ទេ»។
កន្លង​មក លោក ស ខេង ធ្លាប់​បញ្ជា​ឲ្យ​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​បន្ត​ចុះ​ពន្យល់​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អំពី​កំហុស​ឆ្គង​របស់​លោក កឹម សុខា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​ពន្យល់​ពលរដ្ឋ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់​ជុំវិញ​វិធានការ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា។
អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម លោក​បណ្ឌិត មាស នី លើក​ឡើង​ថា លោក និង​សាធារណជន​នៅ​តែ​មើល​មិន​ឃើញ​ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​​រដ្ឋាភិបាល​ឡើយ។ លោក​បន្ថែម​ថា ការ​លើក​ឡើង​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ប្រហែល​គ្រាន់តែ​ជា​ការ​ឃោសនា​ដើម្បី​ការពារ​ខ្លួន​ឯង​ប៉ុណ្ណោះ៖ «ខ្ញុំ​គិត​ថា អា​នេះ​វា​គ្រាន់​តែ​ជា​ការ​ការពារ​ខ្លួន​ទេ ព្រោះ​អី​រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏​លោក​ដឹង​ហើយ​ថា ការ​រំលាយ​ឆន្ទៈ​មនុស្ស​ជាង​៣​លាន​នាក់​នេះ អាច​ដឹង​ថា មាន​ការ​មិន​សប្បាយ​ចិត្ត ឬ​ខឹងសម្បា​ច្រើន​ពី​មហាជន​ទូទៅ។ ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​តាម​ទី​ជនបទ ឬ​តាម​ទីផ្សារ​អី គឺ​ពួកគាត់​បង្ហាញ​អារម្មណ៍​នៃ​ការ​ខឹង​ដោយ​មិន​ខ្លាច​ឡើយ។ ដូច្នេះ​ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​ព្យាយាម​ពន្យល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អោយ​ស្ងប់​ចិត្ត ប៉ុន្តែ​ត្រង់​ថា ការ​ពន្យល់​នោះ​គេ​ស្តាប់​បាន ឬ​មិន​បាន​វា​ជា​រឿង​មួយ​ទៀត។ ទោះ​យ៉ាង​ណា ការ​រំលាយ​សង្គ្រោះ​ជាតិ ក្នុង​ស្ថានភាព​នេះ ធ្វើ​ឲ្យ​កំហឹង​ឡើង​ពី​មួយ​ក្លាយ​ទៅ​ជា​ពីរ»។
​តុលាការ​កំពូល បាន​ចេញ​សេចក្ដី​សម្រេច​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៧ បន្ទាប់​ពី​លោក កឹម សុខា ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា ចាប់​ខ្លួន​ពី​បទ​ក្បត់ជាតិ​ ​កាល​ពី​រំលង​អធ្រាត្រ​ថ្ងៃ​ទី​៣ កញ្ញា។ រី​ឯ​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ចំនួន ១១៨​នាក់ ត្រូវ​បាន​ហាមឃាត់​មិន​ឲ្យ​ធ្វើ​នយោបាយ​រយៈពេល ៥​ឆ្នាំ។
ទោះបីជា​រដ្ឋាភិបាល​ខិតខំ​ការពារ​ខ្លួន​យ៉ាង​ណា​ក្តី ប៉ុន្តែ​ប្រជាពលរដ្ឋ អង្គការ​ជាតិ-​អន្តរជាតិ ស្ថានទូត និង​ប្រទេស​លោក​សេរី រួម​មាន​អាមេរិក សហគមន៍​អឺរ៉ុប សុទ្ធតែ​បាន​ថ្កោលទោស​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ថា​បាន​សម្លាប់​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា ដើម្បី​ក្ដោបក្ដាប់​អំណាច​ត​ទៅ​ទៀត។
ប្រទេស​លោក​សេរី​បាន​ដាក់​ទណ្ឌកម្ម​​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ រួម​មាន​ការ​បិទ​ទិដ្ឋាការ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​មិន​ឲ្យ​ចូល​ទឹក​ដី​អាមេរិក ការ​ព្រមាន​ដាក់​ទណ្ឌកម្ម​សេដ្ឋកិច្ច និង​ការ​ព្រមាន​បិទ​ការ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​នាំ​ចូល​ទំនិញ​ពី​កម្ពុជា ចូល​អាមេរិក និង​សហគមន៍​អឺរ៉ុប និង​ត្រៀម​ដាក់​ទណ្ឌកម្ម​ផ្សេងៗ​ទៀត បើ​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​លោក កឹម សុខា ចូលរួម​ការ​បោះឆ្នោត​ឡើង​វិញ​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨ ទេ​នោះ៕
2 comments:
Dear Compatriots,
This brainless Hun Sen is simply a tool for the evil Yuon Vietnam to use to swallow Cambodia.
Khmer people, if they really love Cambodia, must step up their efforts and courage protesting Ah Kwack Hun Sen's recent unconstitutional acts such as the dissolution of the CNRP.
To save Cambodia from Yuon's annexation, seven days before the 2018 election, Khmer people need to mount a nationwide peaceful protestation condemning the dissolution of the CNRP and demand the release of all political prisoners. The newly created party law must be rescinded as well. The CNRP must be REINSTATED.
Notice that we start making the demonstration 7 days prior the election date and go on peacefully until the election day - making the election impossible. This way Hun Sen, the CPP, and the evil Yuon cannot proclaim that the CPP is the winner.
If there was no election, Hun Sen and his master Yuon will have no chance but to reinstate the CNRP to participate in this next election.
If Khmer people don't help themselves first, nobody will help them. The international community cannot intervene without an absolute just cause.
So, please wake up and do something right for our poor motherland.
Bun Thoeun
Sorry for this mistake:
If there was no election, Hun Sen and his master Yuon will have no CHOICE but to reinstate the CNRP to participate in this next election.